web analytics

30 Eylül Son Gün

SGK_1024x768

Borçtan kurtulmak isteyenler için süre daralıyor. Gelir testine girmediği için yüklü Genel Sağlık Sigortası borcuyla karşılaşanlar, 30 Eylül’ü kaçırmayın. Test sonucu çıkan gelire göre borçlar silinecek.

Genel sağlık sigortası (GSS) borcu olanlar dikkat! Gelir testi yaptırmadığı için tavandan çıkan borçla karşılaşanlara torba yasa ile tanınan imkandan yararlanmak için son günlere girildi. Borçtan kolayca kurtulmak için, 30 Eylül’ün kaçırılmaması gerekiyor. Bu tarihe kadar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurup gelir testi yaptıranların borcu gelirine göre silinecek. Test sonucunda kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3’te 1’inden (424.5 lira) az çıkanların borcu silinecek. Gelir bu rakamın üzerinde çıkarsa, gelir oranında belirlenecek prim geçmişe yönelik olarak yeniden hesaplanacak. Böylece borç azalacak. Bu borç da 30 Kasım’a kadar Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine başvurularak yapılandırılabilecek. Teste girdiği halde borcunu ödemeyenler için yapılandırmada son tarih 30 Kasım.

KİMLER TESTE GİRMELİ
Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar ve çalışmayanlar. Lise ya da üniversite eğitimini tamamlamış, artık anne veya babası üzerinden sağlık yardımı almayan gençler.

KİMLER MUAF OLUYOR
Sigortalı olanların tamamı, İsteğe bağlı sigorta primi ödeyenler, Emekli ve dul-yetim aylığı alanlar, İşsizlik maaşı alanlar, 65 yaş aylığı ve engelli maaşı alanlar, Yukarıda sayılan kişilerin eşleri, eğitim durumuna göre yaş şartını aşmamış ve evli olmayan çocukları ile geçimleri sigortalı tarafından sağlanan anne ve babaları, 20 yaşını doldurana kadar lise, 25 yaşını doldurana kadar üniversite öğrencisi olanlar, 1 Ekim 2008’den önce bakmakla yükümlü olunan kız çocukları evlenene kadar.

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.